Jelito drażliwe

To co żywnością jest dla jednego człowieka może być trucizną dla drugiego.

Nowotwór jelita grubego

Nowotwór jelit w zależności od typu chorych komórek może być łagodny lub złośliwy. Jest dużo rodzai komórek w jelicie, stąd możliwe jest występowanie bardzo wielu odmian nowotworu, w zależności od budowy komórkowej, przebiegu i obrazu klinicznego oraz następstw ich występowania.

Przyczyny raka jelita nie są znane w 100%, jednak twierdzi się, że znaczącym czynnikiem jego rozwoju jest dieta, oraz predyspozycje genetyczne. Do tego możemy również zaliczyć np. zwolniony ruch perystaltyczny jelit i tym samym przesuwanie się treści jelitowej, co przedłuża kontakt błony śluzowej jelita z wszelkimi substancjami szkodliwymi zawartymi w treści jelita.

Zmiany nowotworowe mogą mieć miejsce w każdym odcinku jelita grubego, ale najczęściej występują w części końcowej – odbytnicy, oraz w części esowatej okrężnicy.

Najważniejszym elementem w nowotworze jelita grubego jest szybkie rozpoznanie i leczenie operacyjne, które tak na prawde rokuje wyleczenie. Wczesne rozpoznanie choroby jest często utrudnione skrytym przebiegiem choroby w początkowej fazie.

Objawy nowotworu jelita grubego:

 1. narastająca niedokrwistość i bladość powłok,
 2. ubytek masy ciała,
 3. bóle w jamie brzusznej,
 4. niedrożność przewodu pokarmowego,
 5. zaburzenia w oddawaniu, czyli raz biegunka z domieszką krwi i śluzu,  naprzemian z zatwardzeniem.

Leczenie nowotworu jelita grubego uzależnione jest od miejsca występowania, oraz od stwierdzonych zmian. Wskazany jest zabieg operacyjny, w celu usunięcia komórek rakowych.  W razie stwierdzenia przeciwskazań do jego wykonania zaleca się chemioterapię lub radioterapię oraz leczenie objawowe oraz ogólnie wzmacniające. Ostateczne efekty leczenia zależą od tego w jak wczesnej fazie rak został wykryty.

Nie ulega wątpliwości, że w profilaktyce raka jelita grubego powinno się przestrzegać:

 • regularnego wypróżniania,
 • dbać o ogólną odporność immunologiczną i spożywać antybiotyki (niszczą śluzówkę) tylko kiedy są wymagane,
 • unikanie spleśniałych, nieświeżych produktów,
 • unikanie spożywania w nadmiarze węglowodanów bezbłonnikowych, tłuszczów.
 • zastosować dietę bogatobłonnikową, bądź wspomóc się produktem NOPALIN, który pobudza perystaltykę jelit, a więc skraca kontakt szkodliwych substancji z błoną śluzową jelita,
 • unikanie powstrzymywania się od oddania kału,
 • unikanie częstego zażywania środków przeczyszczających, w tym kawy,
 • stosowanie naturalnej flory bakteryjnej, która chroni nasze jelito. Niestety w dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie spożywać odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem, dlatego warto jest wspomóc się produktem AC-ZYMES.

Naturalne produkty firmy CaliVita, które wspierają prawidłową pracę jelit i stanowią zarazem  profilaktykę nowotworową:

 1. POLINESIAN NONI – liofilizowany sok z noni, zawiera substancję chroniące nasz organizm przed wolnymi rodnikami i tym samym stanowi mocną barierę naszego organizmu przed ciągle tworzącymi się w naszym organizmie komórkami nowotworowymi.
 2. AC-ZYMESnaturalna flora bakteryjna, nadaje równowagę bakteryjną w naszych jelitach, przyspiesza perystaltykę jelit, a także stanowi ochronę błony śluzowej
 3. NOPALINnaturalny błonnik, wspiera pracę całego układu trawiennego. Zmniejsza ryzyko występowania wrzodów.