Jelito drażliwe

To co żywnością jest dla jednego człowieka może być trucizną dla drugiego.

Zatwardzenie jelita

Zatwardzeniem nazywamy przedłużone pozostanie treści jelitowej w jelicie grubym, lub też utrudnienie oddawania stolca z końcowego odcinka przewodu pokarmowego czyli odbytu. Przez dłuższe zaleganie masy kałowej w jelicie grubym, w którym fizjologicznie wchłaniana jest woda, treść jelitowa ulega nadmiernemu zagęszczeniu, a stolec znacznie zmniejsza swoją objętość oraz staje się twardszy i bardziej zbity.

Wyróżniamy 3 rodzaje zaparć:

  1. Zaparcie przypadkowe – wywołane poprzez różne sytuacje życiowe takie jak podróż, zmiana sposoby odżywiania się, w co wchodzą również nagłe przeskoki na dietę).
  2. Zaparcie krótkotrwałe – ma on zwykle charakter okresowy i nawracający. Okres prawidłowego oddawania stolca co jakiś czas zamienia się na okres zatwardzenia. Taki typ zatwardzenia może być powodem wielu czynników, warto więc stosować naturalną florę bakteryjną, która powinna to wyregulować, jeśli jednak tak się nie stanie, najbezpieczniej jest przebadać swój przewód pokarmowy w celu ustalenia przyczyny.
  3. Zaparcia przewlekłe – nazywamy zaparcia nie wywoływane przez żadne zmiany chorobowe w naszym ciele. Długotrwałe zatrzymanie stolca wynikiem jest słabej perystaltyki jelit, czyli małej ilość flory bakteryjnej, która ułatwia przepychanie masy kałowej, lub nadmiernego skurczu warstwy mięśniowej jelita.
  4. Zaparcia wywołane przez zmiany chorobowe – zaparcia te potrafią zatrzymać oddawanie stolca na parę dni – do tygodnia, lub nawet uniemożliwić oddawanie go w cale. Przykładem zmian w jelicie grubym jest nowotwór, który może tak urosnąć, że jedyną drogą oddania stolca jest lewatywa.

Zatwardzenie jelita można wyregulować poprzez wyżej wspomnianą florę bakteryjną, natomiast jeżeli chodzi o poprawę to polecana jest  zmiana trybu życia (jeśli wpływa na powstawanie zaparć), zmiana diety na bardziej przyjazną jelitom, spożywanie 3 razy w ciągu dnia po 1 łyżeczce siemienia lnianego, unikania środków przeczyszczających, wypijania szklanki wody zaraz po przebudzeniu, lub kefiru.

Produkty w 100% pochodzenia naturalnego, wspierające pracę jelit:

  1. AC-ZYMES – żywe kultury bakterii w kapsułkach. Jeden z lepszych produktów na rynku. Reguluje prawidłową pracę jelit i przywraca harmonię bakteryjną w jelicie, tym samym broniąc go przed szkodliwymi substancjami zawartymi w masie kałowej.
  2. NOPALIN – naturalny błonnik. Chroni nasz układ pokarmowy przed wrzodami, a także zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.